Nie chcemy odkrywki! – relacja z pikniku “Nasz Dom – Nasza Ziemia”

Wyoranie napisu STOP ODKRYWCE o wymiarach 50 na 150 metrów to nie lada wyzwanie. Najpierw na łące powstał zarys liter, a następnie traktorzysta poprowadził pług precyzyjnie wewnątrz konturów, aby napis był dobrze widoczny nawet z dużej wysokości. Posłużył on do upamiętnia pikniku rodzinnego “Nasz Dom – Nasza Ziemia”, który odbył się 16 kwietnia w Stolcu w gm. Złoczew.

Mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się o godz. 13 na łące nieopodal rzeki Oleśnicy. Zgodnie z tradycją tego typu imprez plenerowych działo się sporo, a i pogoda dopisała. Duży, biały namiot, w którym eksperci mówili o skutkach odkrywek, zapełnił się po brzegi mieszkańcami żywo zainteresowanymi tematem.

Wystąpili: dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju; dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace; Tomasz Waśniewski z Fundacji Rozwoj Tak – Odkrywki Nie, Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze oraz Piotr Krygier, rolnik mieszkający w pobliżu odkrywki Tomisławice. Poruszano tematy takie jak wywłaszczenia pod odkrywkę czy osuszenie gruntów na skutek działania kopalni. Po każdym wystąpieniu mieszkańcy zadawali pytania i wywiązała się niejedna ciekawa dyskusja.

Podczas gdy dorośli rozmawiali o przyszłości swoich domów, najmłodsi korzystali z pięknej, wiosennej pogody, bawiąc się i rysując pod opieką animatorek. Wśród atrakcji było m.in. oglądanie przy pomocy specjalnych okularów filmów wykonanych w technologii wirtualnej rzeczywistości. Siły regenerowano w kąciku kawowym przy lekkich przekąskach i poważnych rozmowach.

Około godziny 15 uczestnicy pikniku udali się na miejsce gigantycznego napisu STOP ODKRYWCE, by wykonać pamiątkowe zdjęcie.Piknik uświetnił występ zespołu Koral, który wykonał największe przeboje muzyki polskiej i międzynarodowej.

Galeria zdjęć z przygotowań oraz z pikniku:

Stop odkrywce. Piknik Nasza Ziemia Nasz Dom