Odkrywka kradnie nam wodę

Odkrywka kradnie nam wodę – jak protestowali mieszkańcy Wielkopolski w 2017 roku?

W sobotę 25 marca 2017 mieszkańcy 4 województw dotkniętych lub zagrożonych działalnością odkrywek (wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego), wspierani przez ekspertów i organizacje pozarządowe, zgromadzili się w miejscowości Nykiel niedaleko Konina i wspólnie protestowali przeciwko budowie planowanej odkrywki Ościsłowo.

Ponad 250 osób utworzyło łańcuch ludzi ciągnący się od wyschniętego na skutek działania odkrywek koryta Noteci do leżącego w pobliżu zbiornika pokopalnianego w wyrobisku dawnej odkrywki Lubstów. Obok uczestnicy protestu rozłożyli ogromny, widoczny z lotu ptaka napis “Odkrywka kradnie nam wodę!”.

Protest mieszkańców wsparli przedstawiciele Stowarzyszenia „Eko-Przyjezierze”, Stowarzyszenia „Nasz Dom”, Fundacji „Rozwój tak – odkrywki nie”, Stowarzyszenia „Nie kopalni odkrywkowej” oraz Greenpeace Polska.

Protest został dostrzeżony przez media lokalne i ogólnopolskie. Temat odbił się szerokim echem i wzbudził wiele emocji. Najważniejszym jednak efektem było dostrzeżenie niezadowolenia społeczności lokalnej przez organy zajmujące się sprawą decyzji środowiskowej, dzięki czemu dotychczasowe decyzje są pomyślne dla mieszkańców.

– To symboliczne miejsce, bo wyschnięta rzeka pokazuje problem, z którym od lat się zmagamy. Rolnikom na Kujawach i w Wielkopolsce już teraz zaczyna brakować wody do nawadniania pól, niemożliwa staje się uprawa wielu roślin. Wysychają ważne turystycznie jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Uruchomienie nowej odkrywki w Ościsłowie pogłębi dramatyczny problem z wodą w naszym pięknym regionie i zrujnuje życie wielu mieszkańców – powiedział Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze.

Wideorelację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj: